سرمايه‌گذاران گردشگری

سرمايه‌گذاران گردشگری مغبون شده‌اند

مديركل دفتر طرح‌ها و سرمايه‌گذاري سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري كشور گفت: سرمايه‌گذاران در حوزه ميراث فرهنگي و گردشگري براي گرفتن برخي تسهيلات اين سازمان با مشكلاتي رو به‌ رو هستند.

سيدحسن قدمگاهي در گفت‌و‌گو با خبرنگار سرويس گردشگري خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، محدود بودن منابع بانكي را يكي از مهمترين مشكلات و موانع براي در اختيار قرار دادن تسهيلات به سرمايه‌گذاران دانست و افزود: وقتي منابع، محدود و تقاضا زياد است سرمايه‌گذاران بايد در نوبت بمانند و ايجاد اين صف در پروژه‌هاي سرمايه‌گذاري به معني نيمه كاره ماندن پروژه‌ها و حتی در برخي مواقع ورشكسته شدن آن‌هاست.

وي ادامه داد: خواب سرمايه براي سرمايه‌گذار خوشايند نيست و سبب مي‌شود سرمايه‌گذار احساس مغبون بودن كند.

او گران بودن نرخ پول (ارز) در ايران را يكي ديگر از مشكلات سرمايه‌گذاران دانست و افزود: بالا بودن نرخ براي پروژه‌هاي اقتصادي مفهوم نيست.

قدمگاهي همچنين با اشاره به طولاني بودن دوره‌ي بازگشت پول در حوزه‌ي سرمايه‌گذاري گردشگري، گفت: بانك‌ها به اين وضعيت علاقمند نيستند. شايد در پروژه‌هايي مانند ساخت يك پاساژ با تمام شدن عمليات ساخت و ساز، پول سريعا به سرمايه‌گذار بازگردد؛ اما زماني كه در حوزه گردشگري پولي هزينه مي‌شود پس از ساخت بنا، بحث تازه شروع مي‌شود و تا بازگشت پول زمان زيادي راه است. البته به اين معنا نيست كه بگوييم سرمايه‌گذاري در اين حوزه مقرون به صرفه نيست؛ اما سرمايه‌گذار و بانك‌ها سرعت گردش مالي برايشان جذابيت بيشتري دارد و اين دليلي مي‌شود تا يك بانك حتی اگر پول هم داشته باشد، سعي كند پول خود را به سرمايه‌گذاري بدهد كه قصد ساخت يك پاساژ را دارد.

وي با اشاره به آيين‌نامه‌ي ماده 3 در حوزه سرمايه‌گذاري گردشگري، اظهار كرد: تشخيص نياز مناطق مختلف كشور به انواع تاسيسات گردشگري منحصرا به عهده‌ي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري است، يعني نخست اين سازمان بايد تشخيص دهد كه يك استان به چند واحد اقامتي و پذيرايي نياز دارد بر اين اساس است كه ميزان اشتغال نيز مطرح مي‌شود.

مديركل دفتر طرح‌ها و سرمايه‌گذاري سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري كشور در ادامه يادآور شد: اعتبار، نقش زيادي در اين حوزه ندارد زماني كه مي‌گوييم اعتبار نياز است بايد رفتار حمايتي داشته باشيم كه يكي از آن رفتارها تامين اين اعتبار است.

قدمگاهي با اشاره مشكلاتي كه سرمايه‌گذاران گردشگري در استان‌هايي مثل بوشهر با آن دست‌ و پنجه نرم مي‌كنند، گفت: از سال 86 تا پايان سال 90 پس از درخواست سرمايه‌گذاراني كه قصد ايجاد واحدهاي اقامتي، پذيرايي، مناطق نمونه گردشگري، دفاتر خدمات مسافرتي و كشتي‌هاي تفريحي را در اين استان داشتند با صدور مجوز براي 95 طرح موافقت شد.

همچنين براساس گزارش عملكرد تسهيلات و اشتغال در حوزه‌ي سرمايه‌گذاري در سال‌هاي 84 تا 90، 302 ميليون و 836 ريال در اين حوزه سرمايه‌گذاري شده است كه با توجه به اين ميزان سرمايه‌گذاري، 584 شغل در استان بوشهر ايجاد شده است.